פרטים ראשונים: הצמ"ה של ג'ון דיר בדרך לארץ!

יבואנית הציוד החקלאי של ג'ון דיר לישראל, חברת מפרם, מאשרת כי הוחל בתהליך הבאת היצע ציוד הצמ"ה של המותג לישראל. היכנסו לפרטים

חלק מהיצע הצמ"ה הכבד של ג'ון דיר כיום

טלטלה בשוק הצמ"ה המקומי: הציוד המכני הכבד של ג'ון דיר בדרך לארץ! ג'ון דיר, יצרן המיכון החקלאי הגדול בעולם, מיוצג בארץ על ידי חברת מפרם מעמק חפר, המשווקת בישראל את כלל הציוד והמיכון החקלאי של ג'ון דיר מזה שנים. נציין כי במקביל פועל בארץ יבואן נוסף – חברת י. קמחי מכפר הנגיד – המשווקת כאן את הטרקטורים הקומפקטיים, רכבי העבודה והציוד לגינון של ג'ון דיר.

מנכ"ל חברת מפרם, עמיר קליין אישר בפנינו כי אכן הושגו הסכמות עם בכירי הקונצרן בדבר הרחבת פעילות המותג בישראל, באמצעות ייבוא ושיווק הציוד המכני ההנדסי שלו. מדובר בשלב ראשוני של מגעים ומנכ"ל היבואנית לא יכול היה לפרט לגבי לוחות זמנים והיצע מדויק של ציוד. שיווק ומכירות הציוד הכבד של ג'ון דיר אמור יהיה לכלול את כל הפורטפוליו. אז למה ניתן לצפות?

טרקטור ג'ון דיר 'תעשייתי' מ-1957

הציוד הכבד – "הצהוב" – של ג'ון דיר מוגדר כציוד פרימיום, דהיינו: הוא מתחרה מול מיטב היצרניות בתחומן בעולם, בתוכן קטרפילר, קומטסו ועוד. חטיבת הצמ"ה היא חלק מהקונצרן, שכאמור – עיסוקו העיקרי הוא בתחום החקלאות, אך גם בתחום היערנות והציוד לגינון ופיתוח נופי. ג'ון דיר הוא קונצרן המגלגל מחזורי עסקים הגבוהים מ-65 מיליארד דולר לשנה ומעסיק כיום למעלה מ-60,000 עובדים באינספור מפעלים ברחבי העולם. הוא הוקם כעסק לייצור מחרשות וכלי עבודה חקלאיים ב-1837 על ידי ג'ון דיר, נפח ואיש עסקים ממולח ששילב בין חושים עסקיים מפותחים לבין גאונות מכאנית, כאשר את הצלחתו הראשונה נתן לזקוף לפיתוח מחרשה קלה פשוטה בתצורתה ועמידה במיוחד שלמעשה תמכה בתנועת ההתיישבות מערבה בארה"ב לעבד עוד ועוד שטחים חקלאיים ביעילות ובעלות נמוכה יחסית. אגב, החברה שמזוהה כיום יותר מכל חברה אחרת בעולם עם המונח 'טרקטור' נכנסה לתחום מאוחר יחסית, כאשר רק ב-1918, בלחץ המתחרות הרבות, הוחל בייצור הטרקטורים שצבעם הירוק הפך לסימן ההיכר המובהק ביותר של המיכון החקלאי שלה.

דחפור ג'ון דיר 440 מ-1959

ג'ון דיר מציגה ברוב שנותיה עלייה מתמדת במכירות וגידול בהיצע ובהכנסות. תנופה לפיתוחה חלה בזמן ולאחרי מלחה"ע השנייה, כאשר במקביל לציוד החקלאי ייצרה החברה גם חלקים למטוסים, טנקים, תחמושת, טרקטורים לשימוש צבאי (גרירה) ו…מכונות כביסה תעשייתיות ניידות לטובת הצבא. מיד עם שוך הקרבות הואץ ייצור המיכון החקלאי כאשר השוק – בעיקר האמריקאי המקומי – שיווע לכל טרקטור, קומביין או מחרשה שיכלו לתרום להאצת הייצור החקלאי בארה"ב. בשנים שלאחר המלחמה ביצע הקונצרן גם כמה וכמה רכישות אסטרטגיות, בין היתר של יצרנית הטרקטורים האיכותיים הגרמנייה Lanz, מהלכים שלא רק הרחיבו את תחומי הפעילות והייצוג של הקונצרן – הם גם הוסיפו ידע טכנולוגי רב שהוטמע בכלל ההיצע של ג'ון דיר.

מעמיס אופני ג'ון דיר JD544 מ-1968

הכניסה אל תחום הצמ"ה הגיעה בשלב מאוחר יחסית אצל ג'ון דיר, וגם תחום הצמ"ה צמח מתוך ציוד החקלאות שהוצע על ידי החברה;  לאחר הקמתה, שנה קודם לכן, הציגה החטיבה התעשייתית בג'ון דיר ב-1957 לראשונה טרקטור תעשייתי שיועד למשימות גרירה שונות שלא בעולם החקלאות. היה זה למעשה טרקטור חקלאי סטנדרטי לכל דבר ועניי, שרק שם הדגם והצביעה השתנו, כמובן מירוק לצהוב. שמו הטוב של המותג, ובעיקר – רשת הסוכנים הענקית והמשופשפת שלו, תרמו רבות לכניסה חלקה ומוצלחת של ג'ון דיר אל עולם הצמ"ה. תוך שנים ספורות תפח האגף הצהוב בג'ון דיר והציע מגוון רחב של ציוד מכני הנדסי, מתחרה ראש בראש בענקיות הצמ"ה בצפון אמריקה באותה העת, בראשן – אז כהיום – קטרפילר.

מפלסת ג'ון דיר JD570 מ-1967

עד לסוף שנות ה-60' כבר הוצעו על ידי ג'ון דיר טרקטורים תעשייתיים, טרקטורי גרירה מיוחדים, מלגזות שדה, מפלסות (מוטור-גריידר), מגוון טרקטורים זחליים ודחפורים ועוד; ב-1963 הוחל במכירת הטרקטור החקלאי 3020 עם כף קדמית מקורית כ"מעמיס אופני". ב-1966 הושק ה-500a – המחפרון הראשון של היצרנית. שנתייים מאוחר יותר, ב-1968, הוצג ה'שופל' הפירקי כפול ההנעה הראשון של ג'ון דיר – ה-JD544. ב-1969 הציגה היצרנית לראשונה מחפר זחלי – ה-690. שנה מאוחר יותר הושק היעה האופני ('בובקט') הראשון. ב-1974 כבר עמד היצע כלי הצמ"ה של היצרנית על 28 דגמים שונים וב-1981 הציעה ג'ון דיר כמעט 70 סדרות שונות של ציוד תעשייתי, מכני הנדסי ויערנות. ב-1988 החלה ג'ון דיר לשווק ליין של מחפרים זחליים מתקדמים יותר, וזאת הודות להסכם שת"פ עם האגף האמריקאי של ענקית הצמ"ה היפנית היטאצ'י – שת"פ שהוא בתוקף עד היום. ב-1999 נחתם הסכם שת"פ עם Bell Equipment הדרום אפריקאית לשימוש בידע ובטכנולוגיה של האחרונה לייצור משאיות פירקיות – תחום בו החלה ג'ון דיר להציע את הכלים שלה ב-2005.

חלק מהיצע הצמ"ה הקומפקטי העדכני של ג'ון דיר

כיום כולל היצע הצמ"ה של ג'ון דיר רפרטואר מגוון ומרשים, החל בציוד קומפקטי כמו מיני מחפרים, מיני מעמיסים, יעים אופניים וזחליים, מחפרונים וטרקטורים מעמיסים ועד לציוד כבד כמו מעמיסים אופניים, מחפרים, דחפורים, מפלסות, זחל מעמיס, משאיות עפר פירקיות ומערכות 'סקרייפר'.

כפי שציינו בתחילה, בשלב זה לא נמסרו פרטים לגבי סוג הכלים המתוכננים להגיע לארץ, או מועד משוער בו יוחל בשיווק הצמ"ה של ג'ון דיר גם אצלנו. אין ספק, אבל, כי מדובר בכניסת מתחרה משמעותי בהחלט לשוק הגם-כך-קטן שלנו, ולהגברת התחרותיות. לפחות עבור הלקוחות והצרכנים מדובר במהלך מבורך. נמשיך לעדכן עם כל פרט נוסף שיימסר בנושא.

מעמיס אופני ג'ון דיר 944K Hybrid